


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.71 mm |
| Width | 3.71 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.7 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 4.3 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 300 mA |
| Operating Supply Current | 12 µA |
| Quiescent Current | 12 µA |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 320 mA |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | -20 V |
| Line Regulation | 1.5 mV |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$10.11245
Ext.Price$10.11245
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $10.11245 | $10.11245 |
| 10 | $9.60653 | $96.06530 |
| 25 | $9.05644 | $226.41100 |
| 50 | $8.53785 | $426.89250 |
| 100 | $8.04906 | $804.90600 |
